انجمن رمز ایران
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
سومین نشست هم اندیشی انجمن رمز ایران در سال 95 برگزار شد
سومین نشست هم اندیشی انجمن رمز ایران در سال 95 با موضوع «بدافزارها و ضدبدافزارها، چالش ها، موانع و راهکارها» ، چهارشنبه 27بهمن ساعت 16:30 تا 18 در محل جهاد دانشگاهی صنعتی شریف برگزار شد.
برای دیدن تصاویر نشست اینجا کلیک کنید 
بدافزارها یا به عبارتی کدهای مخرب یکی از مهمترین تهدیدات امنیتی محسوب می شوند که هر لحظه ممکن است نمونه ی جدید و ناشناخته ای از آنها منتشر شده و سامانه های اطلاعاتی را آلوده نمایند. لذا تشخیص به هنگام این نوع تهدیدات امنیتی و واکنش به موقع در خصوص آنها، کلید موفقیت در صیانت اطلاعات سازمان ها و بخش های مهم در کشور محسوب می شود.
موقعیت خاص جمهوری اسلامی ایران در منطقه از یک سو و وقایع چند ساله اخیر نظیر انتشار بدافزارهای Stuxnet و Flame از سوی دیگر، ایجاب می نماید ضدبدافزار با دانش ملی تولید و ارائه گردد تا با رصد و پایش مستمر شبکه ها و زیرساخت های حساس و حیاتی کشور و شبکه ملی اطلاعات از سرمایه های ملی مراقبت و حفاظت لازم صورت گیرد.
در سومین نشست هم اندیشی انجمن رمز ایران در سال 1395 با حضور جمعی از متخصصین، ذینفعان و اعضاء حقیقی و حقوقی انجمن رمز ایران و با حضور آقای دکتر عارف ریاست انجمن رمز ایران، راهبردهای اصلی و راهکارهای مطلوب در خصوص این موضوع مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست آقای دکتر مهدی آبادی استاد دانشگاه تربیت مدرس از آخرین وضعیت تحقیقات و پژوهش در حوزه ضدبدافزار صحبت کردند و اعلام کردند علیرغم پژوهش هایی که در کشور انجام می شود، اما به علت پراکنده بودن تحقیقات، امکان بهره برداری مؤثر از آنها وجود ندارد. در ادامه آقای مهندس عباس حسینی ارائه دهنده محصول بومی ضدبدافزار و ضدباجگیر پادویش از مشکلات تولید و موانع توسعه ضدبدافزار بومی در کشور صحبت کردند و اعلام نمودند برای حرکت در بازار دو کار باید انجام شود، اول اینکه محصول بومی مناسب و قابل رقابت تولید شود و دوم اینکه بازار توسط دولت ساماندهی شود و با سیاستهای مناسب در جهت حمایت از محصول ایرانی، تمام ذینفعان بازار مورد توجه قرار گیرند. آخرین سخنران این نشست آقای مهندس رضا صادقی راشد مدیر جمع آوری ادله های دیجیتال پلیس فتا بودند که در خصوص رشد بدافزارها و باج-افزارها و معضلات استفاده از ضدبدافزارهای خارجی صحبت کردند. ایشان تاکید داشتند که وجود ضدبدافزار برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات واجب می باشد. ضدبدافزار در حکم کلانتری یک شهر می باشد، که برای إیجاد امنیت و آرامش شهر لازم است. در ضمن محصولات خارجی تا زمانی که منافع آنها ایجاب کند فعالیت می کنند، اما زمانی که جرمی رخ می دهد و نیاز به جمع آوری ادله جرم می باشد، هیچگونه همکاری نمی¬کنند. ایشان تاکید داشتند باید با حمایتهای لازم، در کشور چندین محصول بومی ضدبدافزار تولید شود.
در پایان این نشست به پرسش های حاضرین پاسخ داده شد و اعلام گردید که همایش بعدی انجمن رمز ایران در تاریخ 23 فروردین 96 برگزار خواهد شد.
 
برای دریافت اسلایدهای سخنرانی ها اینجا کلیک کنید 
تاریخ:
1395/12/01
تعداد بازدید:
486
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal