انجمن رمز ایران
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
برگزاری جلسه
تشکیل شورای اجرایی انجمن رمز ایران در خرداد ماه 96
یازدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 17 خرداد 96 به ریاست آقای دکتر محمدرضا عارف و با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.

یازدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 17 خرداد 96 به ریاست آقای دکتر محمدرضا عارف و با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز گردید و سپس طبق دستور جلسه، گزارش کلی فعالیت­ های دبیرخانه و خزانه ­داری انجمن در فاصله زمانی سپری شده از جلسه قبلی شورای اجرایی در تاریخ 20/02/96 به اطلاع اعضاء رسانیده شد. در ادامه، اقدامات دبیرخانه دائمی کنفرانس­ های انجمن به اطلاع رسید و گزارش مقالات رسیده به دبیرخانه کنفرانس چهاردهم به تعداد 110 مقاله ارائه گردید. در ارتباط با اقدامات مربوط به دعوت از سخنرانان کلیدی خارجی کنفرانس نیز اعلام شد که تاکنون حضور آقای Andrey Bogdanov به عنوان یکی از این سخنرانان قطعی شده است. در ادامه به ارائه گزارش مختصری از هماهنگی ­ها و مکاتبات انجام شده برای دریافت حمایت­ های مالی دستگاه­ های اجرایی مرتبط با محور علمی ترویجی کنفرانس با عنوان «امنیت سامانه­ های کنترل صنعتی» از برگزاری کنفرانس پرداخته شد.

سپس در بخش گزارش عملکرد کارگروه­ ها و کمیته ­های انجمن، اقدامات انجام شده توسط کارگروه واژه­ گزینی افتا و کمیته ­های ارتباطات، علمی، فناوری و صنعت تشریح گردید. در گزارش کمیته فناوری و صنعت به مباحث این کمیته در خصوص ضرورت حمایت از محصولات بومی افتا اشاره شد و درخواست گردید که از سوی انجمن با شورای عالی فضای مجازی کشور به منظور در اولویت قرار گرفتن تصویب اسناد مرتبط با این مهم مکاتبه شود. در ادامه، گزارش هماهنگی­ های لازم برای برگزاری جلسه بعدی کارگروه مطالعات راهبردی با موضوع «معاهدات بین­ المللی در حوزه افتا» ارائه شد. در گزارش کمیته ارتباطات به اقدامات انجام شده در رابطه با ایجاد نسخه انگلیسی وب­سایت انجمن و اصلاح سامانه اطلاع ­رسانی انجمن به اعضاء از طریق پیامک اشاره گردید و نتیجه جلسه برگزار شده توسط این کمیته با مرکز فناوری­ های فضای مجازی سازمان صدا و سیمای جمهری اسلامی ایران برای همکاری مشترک به اطلاع رسید.

در بخش پایانی جلسه، به حوادث و آتش­سوزی­ های اخیر در برخی از پالایشگاه­ ها و صنایع پتروشیمی پرداخته شد و با بیان نظرات اعضاء در این خصوص، بر ضرورت اقدامات حفاظتی لازم به منظور افزایش سطح دفاع سایبری در صنایع مختلف کشور تأکید گردید.

از جمله تصمیمات متخذه در این جلسه می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- مقرر شد شرح خدمات قرارداد مربوط به ارزیابی عملکرد سند افتا در قالب تفاهم ­نامه همکاری با مرکز ملی فضای مجازی تنظیم و امور اجرایی آن پیگیری شود.

2- مقرر شد آقای مهندس حبیبی به عنوان نماینده آقای دکتر عارف در مراسم افتتاحیه و نشست تخصصی همایش سازمان پژوهش ­های علمی و صنعتی ایران با موضوع «مراکز داده، زیرساخت و سرویس­ها »معرفی و شرکت نمایند.

3- مقرر شد نامه ه­ای با امضاء آقای دکتر عارف جهت درخواست تصویب اسناد مربوط به تبیین سیاست های حمایت از محصولات داخلی در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) و سیاست های واردات تجهیزات این حوزه در شوای عالی فضای مجازی خطاب به ریاست محترم جمهوری ارسال گردد.

4- مقرر شد در جلسه بعدی شورای اجرایی، تاریخ برگزاری جلسه ه­ای در ابتدای مرداد ماه با رؤسای دستگاه­ های مرتبط با موضوع امنیت سامانه ­های کنترل صنعتی به منظور جلب مشارکت جدی­ تر ایشان از برگزاری کنفرانس چهاردهم انجمن تعیین شود.

5- مقرر شد در یک جلسه کمیته مطالعات راهبردی افتا، با اولویت بالا به موضوع الزامات دفاع سایبری و رعایت رویه­ های تأمین امنیت در صنایع کشور پرداخته شود.

جلسه بعدی شورای اجرایی انجمن رمز ایران در روز چهارشنبه 96/04/14 برگزار خواهد شد.

تاریخ:
1396/04/14
تعداد بازدید:
473
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal