انجمن رمز ایران
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
برگزاری جلسه
تشکیل شورای اجرایی انجمن رمز ایران در تیر ماه 96
دوازدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 14 تیر ماه 96 به ریاست آقای دکتر محمدرضا عارف و با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.

دوازدهمین جلسه از دوره نهم شورای اجرایی انجمن رمز ایران در ساعت 15:30 الی 17:30 روز چهارشنبه 14 تیر ماه 96 به ریاست آقای دکتر محمدرضا عارف و با حضور اعضاء این شورا در محل دبیرخانه انجمن برگزار گردید.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز گردید و پس از آن با ذکر نام و یاد شادروان مرحوم دکتر برنجکوب برای شادی روح ایشان به قرائت فاتحه پرداخته شد. سپس طبق دستور جلسه، گزارش کلی فعالیت­های دبیرخانه و خزانه­داری انجمن در فاصله زمانی سپری شده از جلسه قبلی شورای اجرایی در تاریخ 17/03/96 به اطلاع اعضاء رسانیده شد. در ادامه، گزارش دبیرخانه دائمی کنفرانس­های انجمن شامل تعیین سخنرانان کلیدی داخلی (آقایان دکتر سلماسی­زاده و دکتر فاطمی) وانتخاب سخنران کلیدی در بخش علمی ترویجی (سرکار خانم مهندس جمشیدی) به اطلاع رسید. در این گزارش تصمیم دبیرخانه دائمی در خصوص اعطای جایزه سالیانه دکتر برنجکوب نیز مطرح شد. همچنین در این بخش به نامه دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات تهران) برای مؤافقت با میزبانی کنفرانس پانزدهم انجمن اشاره شد و برخی اقدامات در این ارتباط مورد بحث قرار گرفت. آقای دکتر کشاورز از دبیرخانه کنفرانس چهاردهم انجمن رمز در شیراز نیز با حضور در جلسه، گزارش داوری مقالات را ارائه نمودند و آخرین وضعیت دعوت از آقای Andrey Bogdanov به عنوان یکی از سخنرانان کلیدی خارجی کنفرانس را تشریح نمودند. در گزارش ایشان به نتایج پیگیری­های انجام شده برای دریافت حمایت­های مالی دستگاه­های اجرایی ذی­ربط از برگزاری کنفرانس نیز اشاره شد.

سپس در بخش گزارش عملکرد کمیته­ها و کارگروه­های انجمن، اقدامات انجام شده توسط کمیته ارتباطات شامل برنامه­ریزی برای روزآمدسازی وب­سایت انجمن و همچنین جلسات برگزار شده با مرکز فناوری­های مجازی سازمان صدا و سیما به اطلاع رسید و اینکه قرار است با امضاء تفاهم­نامه همکاری فیمابین بتوان از فرصت­های این سازمان برای توسعه فعالیت­های انجمن استفاده نمود. در ادامه به گزارش فعالیت­های کمیته علمی پرداخته شد و پس از آن نتایج پیگیری­های صورت گرفته توسط کارگروه امنیت سامانه­های کنترل صنعتی برای دریافت حمایت­های مالی از برگزاری کنفرانس چهاردهم و تقویت بخش علمی ترویجی آن تشریح گردید. در ادامه گزارش برگزاری جلسه اخیر کارگروه مطالعات راهبردی افتا با موضوع «معاهدات بین­المللی در حوزه افتا» ارائه شد.

در این جلسه به موضوع توافقنامه همکاری با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای انتشار مجله علمی پژوهشی در حوزه افتا به زبان فارسی با عنوان «علوم و فناوری امنیت اطلاعات» نیز پرداخته شد و نمایندگان انجمن از دانشگاه­های مختلف برای حضور در هیأت تحریریه این مجله تعیین شدند. مقرر گردید متن توافقنامه پس از اصلاح مختصر آن در بخش هزینه­های انتشار مجله در دستور کار برای امضاء طرفین قرار گیرد.

در پایان جلسه، گزارش مختصری از حضور و کمک انجمن در برپایی نشست تخصصی امنیت اطلاعات در اولین همایش ملی «مراکز داده، زیرساخت­ها و سرویس­ها» ارائه گردید. همچنین در این بخش پیشنهاد «تدوین نقشه­راه تحقق پیشتازی صنعت افتا در سطح ملی بر مبنای سیاستهای اقتصاد مقاومتی» از سوی آقای مهندس قدس مطرح شد و مقرر گردید موضوع از طریق یک کمیته فرعی در ذیل کارگروه مطالعات راهبردی افتا مورد بررسی و تصمیم­گیری واقع شود.

از جمله تصمیمات متخذه در این جلسه می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

1) با میزبانی کنفرانس پانزدهم انجمن رمز ایزان توسط دانشکاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران مؤافقت گردید. مقرر شد برای تعیین دبیر و دبیر علمی این کنفرانس رایزنی­های لازم با مسئولین دانشگاه صورت گیرد..

2) مقرر گردید هماهنگی برگزاری جلسه­ای با حضور مسئولین دستگاه­های اجرایی مرتبط با موضوع امنیت سامانه­های کنترل صنعتی در سطح معاونین وزرا و رؤسای سازمان­های ذی­ربط در تاریخ 04/05/96 صورت گیرد تا از طریق آن بتوان به تأکیدات لازم بر اهمیت این موضوع و جلب حمایت بایسته این دستگاه­ها از اجرای بخش علمی ترویجی کنفرانس چهاردهم دست یافت.

3) امضاء توافقنامه همکاری با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای انتشار مجله علمی پژوهشی در حوزه افتا به زبان فارسی با عنوان «علوم و فناوری امنیت اطلاعات» پس از اصلاح بخش هزینه­های انتشار مجله مورد تأئید قرار گرفت و نمایندگان انجمن از دانشگاه­های مختلف برای حضور در هیأت تحریریه آن تعیین شدند.

4) موضوع تفاهم­نامه همکاری میان انجمن رمز ایران و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد فرصت­های ارتقاء سطح فرهنگ امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات از طریق رسانه ملی مورد تأئید قرار گرفت و مقرر گردید مقدمات این کار از سوی کمیته ارتباطات به نحو مقتضی پیگیری شود.

5) حضور و کمک مؤثر انجمن در برپایی نشست­های تخصصی حوزه امنیت اطلاعات در همایش­های معتبر داخلی مورد تأکید قرار گرفت.

6) بر اساس آئین­نامه تخفیفات کنفرانس­های انجمن، مقرر شد هر یک از کمیته­های انجمن بتوانند اسامی سه نفر از اعضای خود را برای ثبت نام رایگان در کنفرانس چهاردهم به دبیرخانه این کنفرانس اعلام نمایند.

جلسه بعدی شورای اجرایی انجمن رمز ایران در روز چهارشنبه 11/05/96 برگزار خواهد شد.

تاریخ:
1396/05/26
تعداد بازدید:
571
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal