انجمن رمز ایران
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
سخنان دکتر فاطمی درنشست هم‌اندیشی بهار 97 انجمن رمز
افزایش ثبات، شفافیت و کاهش هزینه‌ها با رمزارز ملی
دکتر ولی‌اله فاطمی در نخستین نشست هم‌اندیشی انجمن رمز ایران در سال 1397 با موضوع «رمزارزها، امنیت و آینده کسب‌وکار» صرفه‌جویی در زمان و هزینه را از فرصت‌های ارزشمند رمزارزها برشمرد.
دکتر ولی‌اله فاطمی، موسس شرکت توسن، در نشست هم‌اندیشی فصل بهار انجمن رمز ایران درباره «کاربردها و تاثیرات رمزارزها در اقتصاد ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی» اظهار کرد: بلاک‌چین یکی از مفاهیم نوظهوری است که در تمام دنیا، توجه‌ها را به خود جلب کرده‌است. انتقال ساده و با سرعت بالا از ویژگی‌های مهم بلاک‌چین است که در نتیجه آن در زمان صرفه‌جویی می‌شود. البته هر پدیده‌ای با یک‌سری فرصت و تهدید همراه است و از تأثیرات مخرب رمزارزها هم می‌توان به افزایش تورم و بحران سرمایه‌گذاری اشاره کرد. این ارزها دارای نوسان شدید هستند و می‌توانند بر روی اقتصادهای کوچک تأثیرات محسوسی بگذارند. زمانی‌که دارایی‌هایی همچون رمزارزها، سرمایه‌پذیر و منجر به هجوم سرمایه‌گذاری شوند می‌توانند تبدیل به تهدید بشوند، چون نتیجه‌ حرکت مردم به سمت آنها برای سرمایه‌گذاری چیزی نیست جز افزایش نقدینگی، تورم و افزایش ارزش رمزارزهای خارجی.

وی افزود: با این وصف، فرصت‌های متعددی که بلاک‌چین می‌تواند برای اقتصاد ایران ایجاد کند و آثار گسترده این مفهوم در اقتصاد دنیا قابل تامل است. کاهش هزینه خدمات پرداخت، گسترش دسترس‌پذیری خدمات مالی و یکپارچگی مالی از اثرات مهم این فناوری است. همه اینها نشان می‌دهد که منافع اقتصادی ما در استفاده از این تکنولوژی است. این فناوری هزینه تراکنش‌ها را به میزان قابل توجهی کمتر می‌کند و این امر درنهایت می‌تواند منجر به رونق اقتصادی شود. با بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین و رمزارزها، انتقال به اروپا در حدود 10 دقیقه انجام می‌شود و در فناوری‌های فعلی این عدد خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. این تکنولوژی به یک زمان خاص یا یک کشور خاص بستگی ندارد و اطلاعات به‌صورت مداوم و همواره در رفت‌وآمد است.

وی بر ریسک‌های ناشی از عدم قطعیت در این پدیده نوظهور اشاره کرد و افزود: بزرگ‌ترین خصلت بلاک‌چین توانایی تحمل عدم قطعیت بالاست که این از دید رگولاتوری و حکومت ریسک محسوب می‌شود. در بلاک‌چین مستقیماً بدون واسطه به‌صورت گمنام معاملات نظیربه‌نظیر انجام‌می‌شوند. بانک مرکزی اروپا 70 مورد را به عنوان ریسک اینها اعلام کرد که البته بر این موضوع هم در برخی از آنها تاکید شده‌است که همین موارد تهدیدآمیز می‌توانند به فرصت تبدیل شوند.

موسس شرکت توسن درباره ارز رمزنگاری‌شده ملی گفت: «هر کشوری تحمل ریسک بیشتر داشته‌باشد می‌تواند سود بیشتری ببرد. نوآوری در این مسیر با نوآوری بانکی که قبلاً داشتیم، فرق می‌کند. رمزارز داخلی بر اقتصاد ملی اثرات مثبت زیادی می‌گذارد. در این سیستم فساد معنا ندارد و شفافیت چندین برابر بیشتر است ضمن اینکه سرعت عمل به‌طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: استفاده از رمزارز داخلی می‌تواند برای مقابله با تحریم‌ها نیز راهکار خوبی باشد. با این فناوری تأثیرات تورمی افزایش نرخ دلار کاهش می‌یابد و اگر پشتوانه این ارز را نفت، طلا یا گاز قرار دهیم و اگر این ارز وابستگی به ریال نداشته‌باشد، می‌تواند به خوبی در مبادلات بین‌المللی مورد استفاده قرار بگیرد. در چنین حالتی رمزارز ملی به قیمت جهانی نفت وابسته است، نه به اقتصاد ملی ما که این امر منجر به ثبات بیشتری می‌شود.

جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف عصر روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه 97، میزبان نشست هم‌اندیشی فصل بهار انجمن رمز ایران با موضوع «رمزارزها، امنیت و آینده کسب‌وکار» بود.
تاریخ:
1397/03/25
تعداد بازدید:
927
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal