گزارش برگزاری روز اول هفدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران

مراسم افتتاحیه هفدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران، در روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه۹۹ با حضور دکتر عارف (رئیس انجمن رمز ایران)، دکتر رسول جلیلی (عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی)، دکتر دوایی (معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت ایران)، دکتر شاه حسینی (معاون بین الملل دانشگاه دانشگاه علم و صنعت ایران) ، دکتر علائیان (دبیر کنفرانس و رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران) و تعدادی از اعضای شورای اجرایی انجمن رمز ایران برگزار گردید

این کنفرانس در روزهای ۱۹ و ۲۰ شهریور ۹۹ به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران و به علت شیوع ویروس کرونا به جز افتتاحیه که به صورت محدود و با پخش آنلاین انجام شد، سایر بخش های کنفرانس برای اولین بار به صورت مجازی برگزار می گردد.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس دکتر علائیان (رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت و دبیر هفدهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران) ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و مدعوین همایش به معرفی اجمالی دانشگاه و کسب موفقیت های اخیر دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشکده ریاضی این دانشگاه در سال های اخیر پرداخت.

وی افزود: این کنفرانس هر ساله در یکی از دانشگاه های معتبر ایران برگزار می شود و این بار دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت میزبان این همایش است و در این کنفرانس بیش از ۴۰۰ نفر از اساتید، سخنرانان و فرهیختگان دانشگاهی داخلی و خارجی شرکت نموده اند که از این میان ۹۰ مقاله جهت داوری ثبت نام شدند و همچنین ۲۶ مورد از این مقالات توسط کمیته علمی کنفرانس (جهت ارائه) پذیرفته شده است.

سخنران دوم مراسم افتتاحیه، دکتر دوایی مرکزی، معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت  بود که ضمن اشاره به موضوع رمز در قرآن، بحث خود را با پرداختن به مساله فناوری های نو و تاثیرگذار در زندگی آینده همانند بلاکچین و ارتباط آن با علم رمزشناسی ارائه کردند.

 دکتر رسول جلیلی، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و مدیر گروه فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف،  اولین سخنران کلیدی هفدهمین کنفرانس انجمن رمز ایران بود که در مراسم افتتاحیه این همایش به ارائه مطالب خود با عنوان " دگردیس رانگی افتایی ما" پرداخت.

ایشان با اشاره به مباحث فلسفی در خصوص حوزه فضای مجازی و فضای حقیقی و اینکه بالاخره پیروز این میدان حاکمان فضای مجازی خواهند بود یا برعکس گفت: فضای مجازی در اختیار فضای حقیقی قرار خواهد گرفت ولی تاثیرات مهمی در مسیر حرکت جامعه و به خصوص دولت مردان خواهد داشت.

ایشان با اشاره به سندهایی که در این بیست سال در این حوزه تدوین شده است تاکید کرد ایرانت که در واقع همان اینترنت ملی است می بایست در کشور برقرار گردد و در واقع اگر به دنبال استقلال و حاکمیت ملی در فضای مجازی هستیم می بایست از ایجاد و توسعه ایرانت حمایت کنیم زیرا که حکمرانی در فضای مجازی بحث خیلی مهمی است. در حال حاضر حکمرانی فضای مجازی دنیا در دست امریکا است و احتمال دارد در آینده از این طریق به ما و یا دنیا آسیب وارد شود.

ایشان اضافه کرد: قطعا احترام به حریم خصوصی افراد حقیقی و حقوقی باید رعایت شود و امنیت بدون توجه به علم یعنی شعار بدهیم ولی علم و فناوری نداشته باشیم.

وی در پایان ضمن تشکر از انجمن رمز ایران بابت پیشنهادهای کارشناسی و موثر آن به شورای عالی فضای مجازی و مجموعه های حاکمیتی به ویزه سند افتا در سال ۸۴ و سند سیاست های کلی افتا، اظهار امیدواری نمود انجمن رمز همچنان در این مسیر نقش ایفا نماید و شورای اجرایی جدید در حل مسائل حتما تلاش خواهد کرد تا به هم باوری رسیده و با قوت دگردیس شویم.

پس از برگزاری مراسم افتتاحیه، روز اول کنفرانس  با ارائه چهارده مقاله در قالب پنج  نشست تخصصی در زمینه های مبانی رمزشناسی،  امنیت رایانش، امنیت شبکه، پروتکل­های امنیتی،  پیاده سازی الگوریتم های رمزنگاری و امنیت سخت افزاری بصورت مجازی ادامه یافت.

طی صبح روز اول، خانم دکتر الهام کاشفی،  استاد محاسبات کوانتومی دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، دیگر سخنران کلیدی کنفرانس بود که مطالب خود را با عنوان "رمزنگاری کوانتومی"  ارائه کرد.

همچنین در ابتدای برگزاری نشست های تخصصی، سخنرانان مدعو کنفرانس آخرین یافته های علمی خود را در حوزه مربوطه ارائه کردند.

روز اول برگزاری کنفرانس در حالی به پایان رسید که میزان استقبال شرکت کنندگان از نشست های ارائه مقالات علیرغم محدودیت های ناشی از اپیدمی کرونا که منجر به غیرحضوری شدن کنفرانس شد، چشمگیر بود.

فردا در ادامه روز دوم کنفرانس علاوه بر نشست های تخصصی ارائه مقالات و سخنرانی های مدعوین، دو سخنران کلیدی دیگر  نیز مطالب خود را بیان خواهند نمود و کنفرانس با برگزاری  نشست اختتامیه در  ساعت 16 همراه با معرفی مقالات و پایان نامه های برتر و صدور بیانیه به کار خود پایان خواهد داد.

علاقه مندان می توانند علاوه بر سایت کنفرانس به نشانی http://iscisc2020.iust.ac.ir  برنامه های این کنفرانس علمی را به صورت آنلاین از طریق لینکهای http://live.isc.org.ir و https://instagram.com/iscngo بصورت زنده دنبال کنند.

 

با تشکر از روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران

 

دسته بندی
برچسب‌ها